Opis projektu
Projekt „Zwierzak jest dobry na wszystko!” jest zaplanowany jako cykl wydarzeń o charakterze edukacyjno-animacyjnym i będzie ogólnodostępny dla wszystkich zainteresowanych w różnych grupach wiekowych, także dla osób o specjalnych potrzebach. W ramach projektu zorganizowane zostaną następujące wydarzenia:
- Konkurs fotograficzno-plastyczny „Z pupilem na co dzień” dla dzieci z klas I-IV. Zadanie konkursowe będzie polegać na samodzielnym wykonaniu przez uczestnika fotografii (lub pracy plastycznej dowolną techniką) przedstawiającej domowego zwierzaka (lub wymarzonego zwierzaka). Konkurs odbędzie się pod patronatem Prezydenta Miasta; w jury zasiądą: przedstawiciel Urzędu Miasta Zduńska Wola, artysta plastyk i fotografik. Artyści będą jurorami pro publico bono, bez honorariów,
- Wystawa pokonkursowa wybranych prac uczestników konkursu i laureatów w Miejskim Domu Kultury Ratusz,
- Cykl warsztatów „Poznaj swojego zwierzaka” dla wszystkich zainteresowanych, w którym będzie spotkanie z weterynarzem i społecznym opiekunem zwierząt bezdomnych i wolno żyjących zajmującymi się zwierzętami, którzy przybliżą jakie podejmują działania , ile jest zwierząt wolno żyjących i bezdomnych na terenie miasta i jakie są ich potrzeby żywieniowe i lecznicze. Zachęcą do opieki nad zwierzętami wolno żyjącymi oraz bezdomnymi. Podczas warsztatów będzie możliwość zadeklarowania się przez mieszkańców do pozostania społecznym opiekunem. W ramach tych warsztatów będzie zakupiona karma dla zwierząt bezdomnych i wolno żyjących , która wykorzystana zostanie docelowo przy współpracy z Urzędem Miasta przez społecznych opiekunów zwierząt. Prowadzący odpowiedzą na pytania uczestników dotyczące prawidłowej opieki, karmienia i dobrostanu zwierząt, a także opiszą proces pierwszej pomocy medycznej w sytuacjach zagrożenia, przy udziale zaproszonych przedstawicieli służb publicznych i urzędników, z wykorzystaniem modelowej ścieżki przewidzianej aktami prawnymi. Przewidziano trzy spotkania,
- Dzień otwarty i kiermasz rękodzieła „Zwierzakowo” służący wsparciu organizacji pozarządowych zajmujących się pomocą zwierzętom oraz zapoznaniu z ich działalnością na terenie miasta. Dzień otwarty będzie również okazją do międzypokoleniowych spotkań i wymiany doświadczeń między zainteresowanymi. Dzień otwarty zostanie przeprowadzony na terenie zielonym wokół Ratusza; w przypadku niesprzyjającej pogody – w sali kameralnej,
- Kampania informacyjna „Bądź świadomy” będąca wynikiem działań projektowych. Zostanie opracowana specjalna ulotka przekazująca podstawowe informacje dotyczące pomocy zwierzętom, zarówno domowym, jak i wolno żyjącym na terenie miasta. Ulotki będą kolportowane w szkołach, urzędach i rozdawane zainteresowanym. Projekt ulotki zostanie opracowany przez profesjonalnego grafika pro publico bono,
- Cykl warsztatów „Zwierzaki w popkulturze” dla wszystkich zainteresowanych grup wiekowych. Prowadzący (miłośnicy fantastyki i badacze) przedstawią rolę i miejsce zwierząt we współczesnej popkulturze (filmie, literaturze, komiksie) na wybranych przykładach. Przewidziano dwa spotkania pro publico bono, bez honorariów ze strony prowadzących.
Długoterminowym efektem projektu będzie podniesienie świadomości mieszkańców dotyczącej wiedzy o zwierzętach, integracja międzypokoleniowa oraz wykształcenie mechanizmów empatycznych wobec zwierząt wśród różnych grup wiekowych uczestników, a także możliwość zapoznania z codzienną pracą organizacji pozarządowych zajmujących się pomocą zwierzętom.
Projekt „Zwierzak jest dobry na wszystko!” jest nie tylko sposobem na miłe spędzenie czasu dla młodszych i starszych mieszkańców miasta, ale również może zainspirować do dalszych działań o charakterze prozwierzęcym. Wychodząc z założenia, że najlepiej jest „bawiąc-uczyć” projekt stanie się centrum wymiany doświadczeń i elementem działań wspierających obowiązki Miasta Zduńska Wola w zakresie opieki nad zwierzętami.
Dzięki nagłośnieniu działań projektowych w mediach lokalnych, na profilach społecznościowych organizacji pozarządowych oraz poprzez kampanię informacyjną rezultaty działań można będzie rozpatrywać bezpośrednio i pośrednio. Bezpośrednimi uczestnikami projektu będą odbiorcy ze wskazanych grup, osoby zaangażowane w realizację po stronie projektodawców i organizacji pozarządowych, współpracujące oraz osoby zaproszone do realizacji wydarzeń. Odbiorcami pośrednimi projektu będą czytelnicy portali informacyjnych, stron instytucji i organizacji pozarządowych, znajomi i członkowie rodziny uczestników z grup docelowych oraz czytelnicy mediów społecznościowych, gdzie zamieszczone zostaną zaproszenia, relacje, filmy.
Formuła projektu została przewidziana elastycznie z możliwym dalszym rozwinięciem w kolejnych latach, tak aby podnieść świadomość mieszkańców w zakresie zwierząt i ich hodowli oraz ograniczać zjawisko bezdomności zwierząt i pielęgnować właściwe postawy wobec „futrzastych i kudłatych” braci mniejszych.
Realizowany projekt ma za zadanie rozwijać kreatywność uczestników i przyczyniać się do utrwalania wspólnot, a także zainteresować uczestników kwestią zwierząt w szerokim ujęciu.
Lokalizacja: Miejski Dom Kultury